1. Welcome to SportsJournalists.com, a friendly forum for discussing all things sports and journalism.

    Your voice is missing! You will need to register for a free account to get access to the following site features:
    • Reply to discussions and create your own threads.
    • Access to private conversations with other members.
    • Fewer ads.

    We hope to see you as a part of our community soon!

Gas won't reach $4.00 per gallon EVERYWHERE ...

Discussion in 'Sports and News' started by Claws for Concern, May 12, 2008.

  1. Claws for Concern

    Claws for Concern Active Member

    Mom and Pop gas station pumps can only go to $3.99.


    http://news.yahoo.com/s/ap/20080512/ap_on_bi_ge/old_gas_pumps
     
  2. forever_town

    forever_town Active Member

    They'll probably handpaint a 4 to go in the dollar spot so they can get their money. Capitalism at its best.
     
  3. Riddick

    Riddick Active Member

    makes me want to drive around and find me one of those old stations.
     
  4. Supply and demand, my ass.
     
  5. Football_Bat

    Football_Bat Well-Known Member

    I remember hearing when gas first went over $1 in the late 70s, a lot of stations put half-gallon prices on the pumps, or sold gas by the liter.
     
  6. By the liter? That would be incredibly confusing for most people.
     
  7. ColbertNation

    ColbertNation Member

    I've been asking around, and mom and pop didn't even have any kids.
     
  8. trifectarich

    trifectarich Well-Known Member

    While everyone is pissed off over the price of gas, can't we stop this crap of selling a gallon and adding nine-tenths of a penny onto the price? Does anyone drive past a sign denoting $3.99.9 and say, "Look, Marge, gas is under $4?"
     
  9. Oz

    Oz Active Member

    Ic an handle the nine-tenths of a penny, I have no problem with that. Gas going up more than $1.50 from two years ago is my issue.
     
  10. Mystery_Meat

    Mystery_Meat Guest

    Oddly enough, everyone I know rounds down when they talk gas prices. $3.459 is $3.45, not $3.46. Whereas if you buy milk at $3.99 a gallon, it's $4. Go figure.
     
  11. Yodel

    Yodel Active Member

    Probably because that little nine is hard to see from the road. The big numbers stick in your mind better, especially if you are nearsighted like me.
     
Draft saved Draft deleted

Share This Page