1. Welcome to SportsJournalists.com, a friendly forum for discussing all things sports and journalism.

    Your voice is missing! You will need to register for a free account to get access to the following site features:
    • Reply to discussions and create your own threads.
    • Access to private conversations with other members.
    • Fewer ads.

    We hope to see you as a part of our community soon!

$9 for a tube of toothpaste

Discussion in 'Anything goes' started by The Big Ragu, Apr 8, 2009.

  1. The Big Ragu

    The Big Ragu Moderator Staff Member

    [​IMG]

    Not my photo. Someone took it at the supermarket closest to my home and posted it on a blog. It used to be this disgusting supermarket (I would never have eaten anything that came from them that wasn't hermetically sealed) that was overpriced, even for the area. About a year ago they had a fire and they had to close down for half a year to fix the place up. They reopened a few months ago, and even though it is cleaner and nicer inside now, they jacked the prices even higher, to these ridiculous levels. It's really convenient for me to shop there, but not at $9 for a tube of toothpaste.
     
    Last edited by a moderator: Dec 15, 2014
  2. mustangj17

    mustangj17 Active Member

    $11.50 for a hamburger? Y'all must be crazy.
     
  3. Armchair_QB

    Armchair_QB Well-Known Member

    I'm going to guess somebody forgot to turn the dial on the pricing gun from 8 to 0.
     
  4. EStreetJoe

    EStreetJoe Well-Known Member

    Pricing gun isn't the problem. Look at the shelf below the toothpaste. It says $8.99.
     
  5. MartinEnigmatica

    MartinEnigmatica Active Member

    Well, it DOES make your teeth three shades whiter. All in one tube!
     
  6. dooley_womack1

    dooley_womack1 Well-Known Member

    Sticker shock for Angola!
     
  7. Small Town Guy

    Small Town Guy Well-Known Member

    Hell, at an airport you'd be paying $55 for that tube.
     
  8. Armchair_QB

    Armchair_QB Well-Known Member

    Ooops...

    Damn, Ragu where do you live? Bangladesh?
     
  9. YankeeFan

    YankeeFan Well-Known Member

    When I first moved out of NYC, it wasn't just that my salary increased, my rent decreased and that I moved to a place with no state -- or city -- income tax, it was stuff like this that woke me up.

    Groceries, dry cleaning, soap, toothpaste, razor blades -- everything costs more in NYC, and it adds up.

    I'm in Chicago now, and while it's not cheap -- sales tax is 11.25% in the loop -- it's still a lot cheaper than New York.
     
  10. playthrough

    playthrough Moderator Staff Member

    I bet that toothpaste tastes like crap too.
     
  11. Oggiedoggie

    Oggiedoggie Well-Known Member

    $8.99 for a tube of toothpaste?

    Dang! That's like $23.97 per pound!
     
  12. For nine bucks, it better come with Julia Roberts.
     
Draft saved Draft deleted

Share This Page